Skip to content

Cart

Your cart is empty

Continue shopping

Our bestsellers

Get-to-know_Pakete_Weingut-Dreissigacker_Produktfoto
Regular price105.00 €
4.5 litres (23.33 € / litre)

Tax included

Dreissigacker-Grauburgunder_Gutswein_Weingut-Dreissigacker_Freisteller
Regular price15.00 €
0.75 litres (20.00 € / litre)

Tax included, plus shipping

Dreissigacker-Weissburgunder_Gutswein_Weingut-Dreissigacker_Freisteller
Regular price15.00 €
0.75 litres (20.00 € / litre)

Tax included, plus shipping

Dreissigacker-Rose-neu_Gutswein_Weingut-Dreissigacker_Freisteller
Regular price15.00 €
0.75 litres (20.00 € / litre)

Tax included, plus shipping

Dreissigacker

Shaped by nature.Formed by time.

Discover the wines of Dreissigacker. Are you 18 or older?

Pinot Case

Sale price90.00 €

Tax included

Shipping policy

We ship in cases of 6 or 12 bottles.

Delivery time: 2 to 4 working days within Germany, 2 to 8 working days to shipping zones 1 and 2.

Delivery and shipping costs are not included in the purchase price and vary by destination country, see shipping zones. They are shown separately during the order process and are payable by you in addition. Shipping within Germany is free from six bottles; below that we charge €9.50 gross per case.

Shipping zone 1: Belgium, France, Luxembourg and the Netherlands. Shipping costs €18.10 gross per case.

Shipping zone 2: Austria and Denmark. Shipping costs €21.10 gross per case.

We deliver to Germany and to the countries listed in shipping zones 1 and 2. Shipping is by UPS. Delivery to other countries is possible on request.

Please note that delivery to a parcel locker is not possible, for reasons of youth protection law.

4.5 litres (20.00 € / litre)
In stock

A package for all who love Burgundy wines – and want to discover their diversity in Dreissigacker's signature style. Three facets, carefully curated: refined, precise, and full of character.

The package contains two 0.75 l bottles each:

  • Dreissigacker Grauburgunder 2024 – Reduced to the essentials. Fruit and structure find their balance, with acidity providing the framework. A wine that lingers without being loud – Everybody’s Darling, but with integrity.
  • Dreissigacker Weissburgunder 2024 – Fine, delicate, and subtle in fruit. Restrained, yet expressive. A Weissburgunder that impresses precisely with its quiet nature: straightforward in structure, precise in style.
  • Dreissigacker Chardonnay & Weissburgunder 2024 – Freshness, elegance, and a pleasant creaminess combine to form a composition that unites the best of both grape varieties.

Further information on individual wines can be found by clicking on the name.

Delivery within Germany is free of charge.


Burgunder-Special_Pakete_Weingut-Dreissigacker_Produktfoto
Pinot Case Sale price90.00 €

Tax included

Alle Trauben werden von Hand gelesen und bereits im Weinberg sorgfältig selektiert. Von jedem Wein sind zwei 0,75-l-Flaschen enthalten – um die Unterschiede bewusst zu entdecken und herauszufinden, welcher Burgunder zum persönlichen Favoriten wird.

»Für mich die perfekte Auswahl, um die Vielfalt der Burgunder zu entdecken – und den persönlichen Favoriten zu finden.«

Karin M.

Edelstahl und Holz im Zusammenspiel

Bei allen Weinen kommen Edelstahl und Holz zum Einsatz – jeweils mit einer anderen Gewichtung. Der Ausbau gibt jedem Wein seinen eigenen Rahmen, ohne den Charakter der Rebsorten zu überdecken. Im Vergleich wird deutlich, wie unterschiedlich Grauburgunder, Weissburgunder und Chardonnay & Weissburgunder in Stil und Ausdruck sind.

Pinot Case

Burgunder bei Dreissigacker

Grauburgunder, Weissburgunder und Chardonnay & Weissburgunder – unterschiedlich im Charakter, verbunden durch Präzision, Herkunft und Zeit.

Analysis

Allergen informationContains sulfites
Item no.P228