Skip to content

Cart

Your cart is empty

Continue shopping

Our bestsellers

Get-to-know_Pakete_Weingut-Dreissigacker_Produktfoto
Regular price105.00 €
4.5 litres (23.33 € / litre)

Tax included

Dreissigacker-Grauburgunder_Gutswein_Weingut-Dreissigacker_Freisteller
Regular price15.00 €
0.75 litres (20.00 € / litre)

Tax included, plus shipping

Dreissigacker-Weissburgunder_Gutswein_Weingut-Dreissigacker_Freisteller
Regular price15.00 €
0.75 litres (20.00 € / litre)

Tax included, plus shipping

Dreissigacker-Rose-neu_Gutswein_Weingut-Dreissigacker_Freisteller
Regular price15.00 €
0.75 litres (20.00 € / litre)

Tax included, plus shipping

magazine

ALL ABOUT THE GOOD THINGS

Good that you are taking this time out. Our new online magazine sets out to take you away from the everyday for a while. Here we share exclusive content, keep you up to date with the latest news from Dreissigacker and pass on our insider tips: which food pairings go with our #30ackerfavourites? Which events should you not miss? Which hotspots are the ones to know in #team30acker?

Wan Tan
FOODMar 2, 20254 min read

Wonton

Crispy, spicy, and full of umami – wontons are true soul food. What gives the dumplings their soul in our recipe? The Dreissigacker Gutsriesling 2023.

Dreissigacker Trailer
NEWSDec 19, 20241 min read

Dreissigacker Trailer

The debut of a series that brings the world of Dreissigacker to life.

DREISSIGACKER ZWIESEL GLAS
NEWSDec 10, 20242 min read

DREISSIGACKER ZWIESEL GLASS

Discover the perfect glass.

Kieler Woche
ON TOURJul 2, 20241 min read

Kiel Week

Together with our partner Audi, we were part of Kiel Week 2024 and experienced an unforgettable day full of sailing, networking, and wine tasting. Learn more

Open Vineyard 2024
NEWSJun 17, 20242 min read

Open Vineyard 2024

Wine, more Wine, a lunch menu, good Company, and relaxing music – Where better to enjoy all of this on a summer day than amidst our vineyards? Here you will find all our highlights.  

OMR Festival 2024
ON TOURMay 10, 20242 min read

OMR Festival 2024

It was a blast - a great opportunity to connect with so many people, exchange ideas, and share inspiration.

Blick hinter die Kulissen - Active Tour
NEWSApr 22, 20242 min read

A Look Behind the Scenes - Active Tour

In cooperation with Audi, we open up completely new perspectives for you with a look behind the scenes. Unlike the classic tour, the "Behind the Scenes Active Tour" takes place on the automobile br...

Bao Bun
FOODMar 28, 20247 min read

Steamed bun

Our Bao Buns find their perfect counterpart in the Bechtheim Riesling. The fluffy steamed buns encase a delicious filling and are excellently complemented by the Riesling.  

Fancy Food – fancy wine
FOODFeb 12, 20243 min read

Fancy food – fancy wine

It's no secret that Asian cuisine and Dreissigacker wines perfectly complement each other. Quick to prepare and simply delicious: Pan-fried chicken breast with ginger and noodles.

Red-Thai-Noodle-Soup
FOODJan 25, 20243 min read

Red Thai Noodle Soup

Refined nuances – Our 2021 Bechtheim Chardonnay pairs perfectly with the Red Thai Noodle Soup. This powerful village wine retains the typical Chardonnay aromas, while the spicy, creamy and fresh fl...

THAI-GURKEN-SALAT
FOODJul 9, 20232 min read

THAI CUCUMBER SALAD

What the Asian dish and the complex rosé have in common? Both are united by their perfect balance of well-rounded acidity and fresh elegance. A light, summery taste experience that we don't want to...

Open Vineyard 2023
NEWSJul 6, 20232 min read

Open Vineyard 2023

Breathtaking – Open Vineyard 2023. This extraordinary event took place for the first time amidst the picturesque vineyards. Learn more and join us in taking a look at the highlights of Open Vineyar...