Skip to content

Cart

Your cart is empty

Continue shopping

Our bestsellers

Get-to-know_Pakete_Weingut-Dreissigacker_Produktfoto
Regular price105.00 €
4.5 litres (23.33 € / litre)

Tax included

Dreissigacker-Grauburgunder_Gutswein_Weingut-Dreissigacker_Freisteller
Regular price15.00 €
0.75 litres (20.00 € / litre)

Tax included, plus shipping

Dreissigacker-Weissburgunder_Gutswein_Weingut-Dreissigacker_Freisteller
Regular price15.00 €
0.75 litres (20.00 € / litre)

Tax included, plus shipping

Dreissigacker-Rose-neu_Gutswein_Weingut-Dreissigacker_Freisteller
Regular price15.00 €
0.75 litres (20.00 € / litre)

Tax included, plus shipping

magazine

ALL ABOUT THE GOOD THINGS

Good that you are taking this time out. Our new online magazine sets out to take you away from the everyday for a while. Here we share exclusive content, keep you up to date with the latest news from Dreissigacker and pass on our insider tips: which food pairings go with our #30ackerfavourites? Which events should you not miss? Which hotspots are the ones to know in #team30acker?

Einblicke in den Jahrgang 2025
NEWSOct 16, 20252 min read

Insights into the 2025 Vintage

Jochen Dreissigacker and Achim Bicking provide insights into the new 2025 vintage.

RÜCKBLICK LESE 2025
NEWSSep 24, 20251 min read

REVIEW READ 2025

Jochen Dreissigacker about the 2025 vintage.

BRASSERIE COLETTE
ON TOURSep 9, 20252 min read

BRASSERIE COLETTE

On June 11, 2025, Brasserie Colette Munich awaits you with a 5-course menu by Dominik Obermeier, accompanied by Dreissigacker wines – an evening full of indulgence, precision, and character.

Harvest 2025
NEWSSep 2, 20253 min read

Harvest 2025

This year's harvest started unexpectedly early – and so the entire Dreissigacker team made their way to the vineyards.

Der Countdown zur Lese
NEWSJul 28, 20253 min read

The Reading Countdown

How we are preparing for the 2025 vintage.

Digitale Helfer im Weinberg
NEWSJul 9, 20254 min read

Digital Assistants in the Vineyard

No two years are alike. Nature follows its own rules, the climate is becoming increasingly extreme – and yet we want to understand, accompany, and nurture our vines. To meet this challenge, we rely...

Dreissigacker Summer Essentials
NEWSJun 26, 20253 min read

Dreissigacker Summer Essentials

The long, sunny days and mild summer evenings invite you to enjoy special wines in good company – discover our Summer Wine Guide.

Open Vineyard 2025
NEWSJun 23, 20253 min read

Open Vineyard 2025

A weekend full of enjoyment, encounters, and unique moments: At Open Vineyard 2025, our origins came alive amidst the vines.

Margaux Limburg
PLACESMay 23, 20253 min read

Margaux Limburg

In the heart of Limburg's historic old town, in a lovingly restored 14th-century half-timbered house, Margaux welcomes its guests with a culinary concept that combines French classics and modern in...

OMR FESTIVAL 2025
NEWSMay 15, 20253 min read

OMR FESTIVAL 2025

Two days full of inspiration, exchange, and visions: The OMR Festival 2025 once again demonstrated how powerfully a strong community and fresh ideas can shape our industry. A look back at an event ...

Verōnika Berlin
PLACESApr 9, 20253 min read

Verōnika Berlin

On the first floor of Fotografiska Berlin, contemporary design meets fine cuisine and selected wines. Verōnika is part of the Wunderwerk Experience – a curated selection of special places where Wun...

Wine & Dine Restaurant Margaux
ON TOURMar 7, 20252 min read

Wine & Dine Restaurant Margaux

On March 20th, Restaurant Margaux in Limburg invited guests to an exclusive dinner experience.